دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (DIGITAL MARKETING) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (DIGITAL MARKETING) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از ترکیب دو کلمه مارکتینگ به معنای بازاریابی و دیجیتال Digital به معنای رقمی یا شمارهای تشکیل شده است. بازاریابی دیجیتال Digital Marketing به معنای بازاریابی براساس سامانه‌های دیجیتال است. سامانه دیجیتال سامانه‌ای است که در آن داده‌ها با کمک مقدارهای گسسته (معمولاً با کمک شماره‌های صفر و یک) مشخّص می‌گردند.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

رایانه، ماشین حساب، دستگاه پخش سی دی CD Player و دی وی دی DVD Player، دستگاه پخش همراه MP3 Player، تلویزیونهای دیجیتال، دستگاه ضبط و پخش صدا، دریافت‌گر ماهواره دیجیتال (رسیور)، دوربین عکاسی، فیلم‌برداری دیجیتال، تلفن همراه (موبایل) همگی سامانه‌های دیجیتال می‌باشند.

مفهوم دیجیتال مارکتینگ

در بررسی مفهوم بازاریابی دیجیتال Digital Marketing با مفاهیم دیگری همچون آنلاین مارکتینگ Online Marketing یا اینترنت مارکتینگ Internet Marketing مواجه می‌شویم. نباید این مفاهیم را با هم خلط نمود. ما در مقالات جداگانه ای به این موارد می‌پردازیم. برخی به اشتباه این مفاهیم را برابر و مترادف می دانند. اساس دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای نوین و دیجیتال می‌باشد. ابزارهایی که در مقابل ابزارهای سنتی قرار می‌گیرند.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

به عبارت دیگر برای تبلیغات و بازاریابی سنتی از سیستم های آنالوگ استفاده می‌شود. در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال از نمایشگرهای دیجیتال هوشمند به جای کاغذ چاپی استفاده می شود. بیلبورد خیابانی با استفاده از بنر یا فلکسی یک روش سنتی است. اما بیلبورد خیابانی با استفاده از تابلوهای هوشمند یک روش دیجیتال می‌باشد. تابلوهای فلکسی فروشگاهها نمونه دیگر از روش سنتی است.

شناخت دیجیتال مارکتینگ

برخلاف بازاریابی سنتی، در دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing مشتریان بیشترین اهمیت را دارند. از همین روی شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در تحلیل رفتار مشتری می کنند. با دریافت تحلیل، می توانند تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند. در نتیجه می‌توانند بهترین بازخورد Feedback را دریافت نمایند.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

تاکتیک ها و تکنیک های بازاریابی

استفاده بهینه از تمام یا بخشی از ابزارها در دنیای دیجیتال Digital World می‌تواند موفقیت شما را رقم بزند. برای شروع برخی از تاکتیک ها و تکنیک های بازاریابی را بیان می‌نماییم:

 • بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای.
 • بازاریابی چریکی.
 • بازاریابی ویروسی.
 • بازاریابی آنلاین.
 • بازاریابی ایمیلی.
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی.
 • بازاریابی محتوا.
 • بازاریابی تلوزیونی.
 • بازاریابی (SMS (2G & 3G.
 • بازاریابی USSD.
 • بازاریابی بیلبوردهای الکترونیکی.
 • بازاریابی MMS.
 • بازاریابی موتورهای جستجو.
 • بازاریابی بازی‌های رایانه‌ای.

شاید آشفته شده باشید! اما نگران نباشید.

ما در مقالات جداگانه تمامی موارد را توضیح خواهیم داد. تشریح و تدقیق در این موارد ضامن موفقیت شما در امر بازاریابی دیجیتال خواهد بود. کارشناسان خبره دیجیتال مارکتینگ تدبیر مشاور شما در این امر می باشند. تجربه سنگ محکی برای یک نتیجه مناسب است.

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

فواید بازاریابی دیجیتال

مخاطبان انبوه رسانه‌های دیجیتال Digital Media بحثی بسیار جدی است. بدیهی است که رسانه‌های دیجیتال فوق‌العاده پر مخاطبند. باید این فرصت را مغتنم شمرد. تغییر شیوه تصمیم گیری مردم توسط ابزارهای دیجیتال Digital tools بسیار حائز اهمیت است. واکنش مشتریان به حرف‌های برندها و تبلیغات شاهد این مدعا است. کامنت‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی درباره محصول یا خدمات حرف اول و آخر را می زند.

در واقع اینگونه نیست که بازاریابی دیجیتال برای شما صرفا یک کمک کننده باشد. بلکه شما “نیاز” دارید تا در رسانه‌های دیجیتال حضور داشته باشید. عدم حضور شما یعنی موفقیت رقیب شما در رسانه‌هایی بسیار قدرتمند و حذف تدریجی شما از بازار.

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

فهرست برخی از فواید دیجیتال مارکتینگ
 1. تبلیغات موثر.
 2. هزینه مناسب.
 3. بازدید بالا.
 4. برندینگ.
 5. جذب مخاطب.
 6. هدفمندی.
 7. آگاهی افزایی.
 8. اعتبار بالا.
 9. اعتماد مخاطبان.
 10. در دسترس بودن.
 11. 24 ساعته بودن.

مشکلات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing نیز مانند سایر روش ها دارای مشکلات و پیچیدگی هایی می باشد. در این بخش به چهار ابرچالش بازاریابی دیجیتال می پردازیم.

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

1- پخش بودن مشتریان

ابرچالش نخست توزیع فراونی نامتناسب و نامتقارن مخاطبان است. مشتریان در همه جا حضور دارند. فضای مجازی و فضای دیجیتال Digital Space سبب جابجایی سریع مشتریان شده اند. فضای بازار هدف سنتی این سیّالیّت را در خود ندارد. این توزیع نامتقارن و پخش شدگی مشتریان باعث پیچیدگی دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing شده است.

2- دسترسی به اطلاعات مشتریان

ابرچالش دوم مشکل دسترسی به اطلاعات مخاطبان است. فضای دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing آکنده از اطلاعات مشتریان است. تشخیص صحّت و سقم اطلاعات مشکل می باشد. بخشی از این اتفاق به خاطر امنیت بالای رسانه‌های دیجیتال Digital Media است. به همین علت تحلیل “یک نفر” هم احتیاج به یک بررسی روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه دارد.

3- بی‌توجهی مشتریان

ابرچالش سوم بی‌توجهی مخاطبان است. هزینه های بسیار پایین و تاثیرگذاری بالا سبب تعدد فعالیت ها در دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing شده است. به دلیل کثرت تبلیغات در فضای دیجیتال، شاهد بی‌محلی مشتریان می باشیم. البته این مساله باعث می شود شما هوشمندتر عمل نمایید. شرکت های متعددی در این کانال ارتباطی مهم سهم دارند. بنابراین باید با بهره گیری از تکنیک های مناسب، تمایز مشخصی با سایرین ایجاد نمود.

4- انتخاب های متعدد

ابرچالش چهارم تعدد رسانه‌های دیجیتال است. این مساله باعث گردیده تا انتخاب ابزار مناسب سخت شود. سوالات بیشماری مطرح است.

 • کدام یک از رسانه‌های دیجیتال را در ایران ارجحیت دارند؟
 • آیا باید هنوز به فکر رسانه‌هایی مثل فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و… بود؟
 • آیا می‌توانیم بر روی تلوزیون، رادیو و مانند آن سرمایه گذاری کرد؟
 • آیا وب‌سایت‌های پربازدید مانند ورزش 3، خبرگزاری صلح و… مناسب ترند؟
بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

جمع بندی

در سطح نهایی، بازاریابی دیجیتال به تبلیغات ارائه شده از طریق کانال های دیجیتالی می باشد. بطور مثال می توان به موتورهای جستجو، وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، ایمیل و برنامه های تلفن همراه اشاره نمود. در حالی که این اصطلاح گستره وسیعی از فعالیت های بازاریابی را پوشش می دهد. البته همه آنها به طور جهانی توافق نشده اند.

برون سپاری یک مسئله مهم در جهان امروز با تقاضای فزاینده می باشد. با پیشرفت در بازاریابی دیجیتال، به نظر می رسد فروش هر شرکتی می تواند افزایش می یابد! البته در صورتی که این شرکت نیازهای خود را به سازمان های بازاریابی دیجیتال واگذار نماید. مزایای متعددی در بازاریابی دیجیتال تدبیر وجود دارد.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

جهت اطلاعات بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید.

از طریق شماره 02177276433 – 02177276399 با فناوری اطلاعات تدبیر تماس حاصل فرمایید.

درخواست های خود را از طریق تلگرام تدبیر tadbirweb@ و یا از طریق ایمیل co.tadbir@yahoo.com برای ما ارسال نمایید.

امتیاز به این مقاله
 • جامعیت مقاله
 • موضوع مناسب
 • اهمیت موضوع
 • اطلاعات نویسنده
5.0
امتیاز نظرات 4.86 (7 بازدید مجدد)

8 دیدگاه

 1. غزل شاهسوند 2017/12/25
 2. کانون فرهنگی ارشاد 2017/12/25
 3. رحیم زاده 2017/12/25
 4. نوین ایده 2017/12/25
 5. رضا رمضانی 2017/12/25
 6. ایران ما 2017/12/26
 7. حامد کمیل زاده قرچوکی 2017/12/27
 8. رضا سهیلی 2017/12/27

پاسخی را بگذارید

درحال ارسال